Aktualności
Co nowego w szkole?SPOTKANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS I-III i ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
SPOTKANIA Z RODZICAMI UCZNIÓW KLAS IV-VIII
MISTRZOSTWA EŁKU SZKÓŁ PODSTAWOWYCH W PŁYWANIU
24.10.2024 r. na pływalni miejskiej odbyły się Mistrzostwa Ełku Szkół Podstawowych w Pływaniu. Naszą szkołę reprezentowały 3 zespoły. W Igrzyskach Dzieci (klasy 4-6) drużynę dziewcząt stanowiły: Hanna Sitkowska 4c, Alicja Hanc 4c, Bednarowicz Oliwia 4c, Liashenko Daria 5c, Mankiewicz Hanna 5b, Lubińska Julia 5b, Nartowicz Nela 5b. W składzie drużyny chłopców wystąpili: Filip Jankowski 4c, Bartek Bastek 5b, Marcel Ustienny 5b, Filip Żabiński 5b, Eryk Olszewski 5b, Kajetan Maksimowski 6b, Miłosz Wanta 6b. Oba zespoły bardzo dobrze zaprezentowały się w każdym stylu pływackim oraz w wyścigu sztafet. Ostatecznie ekipy uplasowały się na 4 miejscach, należy jednak nadmienić, iż nasi uczniowie byli jednymi z najmłodszych i jeszcze w przyszłych latach będą mieli szansę pokazać swoje umiejętności oraz poprawić wyniki. W Igrzyskach Młodzieży (klasy7-8) reprezentowała nas grupa chłopców w składzie: Franciszek Nartowicz 7d, Fiećko Krystian 7d, Niewęgłowski Cezary 7a, Długokęcki Bartosz 7e, Kacperski Oskar 8c, Feidorowicz Krystian 8b. Chłopcy dzięki swoim startom zostali sklasyfikowani na 5 miejscu. Gratulujemy!!!
SZLAKIEM MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO
25 października odbyła się wycieczka dla uczniów klas 7-8 SP nr 2 na Litwę. Uczniowie wraz z opiekunami - paniami Danutą Turek, Mariolą Kondracką oraz panem Piotrem Penkiewiczem - zwiedzili miejsca związane z życiem wybitnego Polaka.
Na wileńskim cmentarzu na Rossie pokłoniliśmy się nad płytą, gdzie spoczywa Matka i Serce Syna, grobami Legionistów i Żołnierzy Armii Krajowej. Ku Ich pamięci zapaliliśmy 82 znicze, zebrane od uczniów klas 4-8.
Zwiedziliśmy Zułów - miejsce urodzenia Józefa Piłsudskiego, Powiewiórkę - kościół, w którym został ochrzczony Ziuk. Odbyliśmy spacer uliczkami wileńskiego Starego Miasta. W Trokach odpoczęliśmy przy obiedzie. Dziękujemy za niezapomniane wrażenia!
5
OGŁOSZENIE!
OBIADY LISTOPAD 2024 r.
XXVIII Festiwal Piosenki Dziecięcej Złota Nutka
Elena Kasprzyk GRAND PRIX XXVIII Festiwalu Piosenki Dziecięcej Złota Nutka -najwyższe miejsce na całym festiwalu ,,ZŁOTA NUTKA''
KLASA 8 E, przygotowana przez Ewę Awramik
Helena Matukanis 7d- ,,ZŁOTA NUTKA'' - przygotowana przez p. Ewę Kukuć
Nasi stypendyści z Fundacji Świętego Mikołaja
Jesteśmy bardzo dumni z tego, że w tym roku szkolnym będziemy wspierać w rozwijaniu pasji i zainteresowań aż 9 stypendystów. Wśród nich są: , Julita Garlicka 8c, Elena Kasprzyk 8e, Alan Kowalewski 7d, Zofia Litwinko 7c, Paulina Obuchowicz 6b, Oliwia Poghosyan 7b,Maria Helena Wasilewska 8b, Aleksandra Żukiewicz 8b, Kinga Żukiewicz 5d. Wierzymy, że dzięki temu wsparciu będziecie mogli dążyć do realizacji swoich marzeń. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy wspierali nas podczas naszych działań. Oczywiście działamy dalej i gromadzimy pieniążki na kolejny rok szkolny. Razem możemy wiele osiągnąć, prosimy o wspieranie naszych inicjatyw. „Jakże byłoby pięknie, gdyby każdy z nas mógł wieczorem powiedzieć: dzisiaj zrobiłem gest miłości wobec drugiego „ (Papież Franciszek)
3
DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH
10 pazdziernika zespół matematyków zorganizował w naszej szkole Dzień Gier Planszowych . Grając w nie doskonaliliśmy umiejętności matematyczne oraz interpersonalne, takie jak komunikacja, negocjacje i rozwiązywanie konfliktów. Gry planszowe to nie tylko sposób na ciekawą rozrywkę, ale także zajęcia, które wspierają rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. Pomagają rozwijać umiejętność skupienia uwagi i cierpliwości. Wymagają od graczy koncentracji na zadaniu i wytrwałości w dążeniu do celu oraz uczą zasad fair play i przegrywania bez utraty dobrego humoru .
11
Spędź przerwę w bibliotece!
Lekcje archiwalne
W dniach: 9, 10, 11, 12 i 19 września 2024 r. uczniowie klas VIII a, VIII b, VIII d, VII c, V c Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku uczestniczyli w lekcjach archiwalnych w Archiwum w Ełku. W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się czym na co dzień zajmuje się archiwum (przechowywanie, opracowywanie, zabezpieczanie i udostępnianie materiałów archiwalnych). Poznali rodzaje dokumentów przechowywanych w Archiwum w Ełku – dokumentacja aktowa, geodezyjno-kartograficzna, negatywy. Dzieciom zaprezentowano prawidłowe wypełnianie rewersów niezbędnych do udostępniania materiałów archiwalnych. Pracownica czytelni archiwum opowiedziała o przykładowych sytuacjach kiedy ludzie przychodzą po pomoc do archiwum - są to poszukiwania genealogiczne, naukowe, własnościowe i socjalne. Uczestnikom lekcji pokazano magazyny archiwalne i omówiono prawidłowe warunki przechowywania materiałów archiwalnych, oraz wyjaśniono czym jest sygnatura archiwalna. Duże zainteresowanie wzbudziła zaprezentowana oprawiona w skórę księga “notariuszy biebrzańskich” z 1832 r. i mapy z dwudziestolecia międzywojennego. Organizatorem lekcji archiwalnych i osobą współprowadzącą jest nauczycielka historii p. Danuta Turek
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pragniemy złożyć Nauczycielom oraz wszystkim Pracownikom szkoły wyrazy uznania za Państwa dotychczasową pracę na rzecz naszej szkolnej społeczności oraz za zaangażowanie, poświęcenie i trud włożony w nauczanie i wychowywanie młodego pokolenia. Życzymy satysfakcji i spełnienia się w wypełnianej misji i wytrwałości w przekazywaniu wiedzy.
Dzień Edukacji Narodowej w klasach I-III
Dzień Edukacji Narodowej jest okazją do wyrażenia wdzięczności za wysiłek włożony w wychowanie i wielkie serce wkładane na rzecz pracy z dziećmi. W tym dniu pamiętamy o wszystkich pracownikach szkoły.
I właśnie z tej okazji 11 października uczniowie klasy 3 a,
3 d oraz 3 e przygotowali program artystyczny, w którym wyrazili swoje podziękowanie za gorące serce, pomocną dłoń oraz przewodnictwo na niezwykle trudnej drodze do zdobywania wiedzy.
Uczniowie swoim występem udowodnili, że dobry nauczyciel nie tylko uczy i wymaga, ale też przeżywa wraz z dziećmi wiele wspaniałych chwil.
Wszystkim pracownikom szkoły życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!
44
Wszystko kiedyś się kończy...
Jednak póki będą wspomnienia, przygoda nadal będzie trwała w sercach uczestników. Relacji ciąg dalszy...Dzień piąty rozpoczął się pakowaniem i sprzątaniem pokoi. Następnie zeszliśmy na śniadanie i wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu odwiedzając Zabytkową Kopalnię Soli w Wieliczce. Pod opieką górnika -przewodnika zeszliśmy po 380 drewnianych stopniach na poziom I - 64 metry pod ziemię. Przechodząc przez liczne wyrobiska solne i komnaty doszliśmy do Cudownej Kaplicy św. Kingi, w której znajduje się jedyny wyrzeźbiony w soli pomnik Jana Pawła II oraz jego relikwie. Po lekcji geologicznej wyjechaliśmy na powierzchnię windą z poziomu III czyli 135 m. W sumie pokonaliśmy 854 schody w dół! Było to bardzo emocjonujące zwiedzanie.
Nasza pięciodniowa wycieczka to był wspaniały wspólny czas, mogliśmy się jeszcze bardziej zintegrować i bliżej poznać.
#podróżezklasą #men #szkoła #wycieczka #trip #zakopane #góry Ministerstwo Edukacji Narodowej
16
Ełcka Skrzynka Pomysłów
W minionym tygodniu gościła w naszej szkole Ełcka Skrzynka Pomysłów. Skrzyneczka jest efektem pracy Dziecięco-Młodzieżowej Rady Miasta i od 30 września wędruje po ełckich szkołach.Młodzi ełczanie - uczniowie SP nr 2 - mogli zaproponować działania na rzecz miasta i jego mieszkańców. I rozsypał się worek z pomysłami... Jest szansa, że te - najciekawsze i realne - zostaną wykorzystane i zrealizowane.
Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
W dniu dzisiejszym odbyła się Uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie naszej szkoły wcielili się w rolę nauczycieli i zaprosili swoich kolegów wraz z nauczycielami na krótki skecz pt :"Długa przerwa". Tym humorystycznym akcentem uczniowie podziękowali: dyrekcji, nauczycielom oraz pracownikom szkoły za cierpliwość, nieustanne wsparcie, cenne słowo i przekazaną mądrość.....
2
W drodze na Morskie Oko...
Czwarty dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Był to spacer edukacyjny, a jego pierwszym punktem jest największa w Polsce makieta Tatr – prezentacji, która jest na niej wyświetlana, towarzyszy komentarz lektora. Kolejnym etapem spaceru są bardzo realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę, jaskinie i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców.
Wiedzę zdobytą w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego nasi uczniowie utrwalili wykorzystując ją w praktyce, udając się na kolejną pieszą wycieczkę w kierunku Morskiego Oka. Jest to jezioro pochodzenia polodowcowego o barwie zielonej, położone w Dolinie Rybiego Potoku u stóp Mięguszowieckich szczytów, na wysokości 1395 metrów n.p.m. Według legendy jezioro miało podziemne połączenie z morzem, stąd jego nazwa. Na uczniów czekały zapierające dech w piersiach widoki polskich gór. Uczniowie podziwiali piękno natury w jesiennych barwach przy wspaniałej, słonecznej pogodzie. Uczestnicy dzielnie pokonali prawie osiemnastokilometrową trasę do Schroniska PTTK Morskie Oko. Był to doskonały punkt obserwacyjny na najwyższy szczyt polskich Tatr - Rysy.
#podróżezklasą #men #szkoła #wycieczka #trip #zakopane #góry Ministerstwo Edukacji Narodowej
15
Podróże z klasą - wyprawa w góry
Trzeci dzień "Podróży z klasą" to piękna przyroda w Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Jest to drugie w Zakopanem muzeum biograficzno-literackie po Kasprowiczowskiej Harendzie. Mieści się w willi „Opolanka”, gdzie państwo Makuszyńscy mieszkali w czasie niemal corocznych letnich i zimowych pobytów w Zakopanem, a po drugiej wojnie osiedlili się na stałe. To, co znajduje się w Muzeum, jest częścią dorobku pisarza – kolekcjonera dzieł sztuki i przyjaciela wielu wybitnych artystów. Uczniów urzekło spotkanie z bohaterami jego dzieł literackich, takich jak "Koziołek Matołek", "Szatan z siódmej klasy", "Panna z mokrą głową", "O dwóch takich co ukradli księżyc" i wiele innych.
Naszych uczniów, czekała tego dnia pierwsza, piesza wycieczka górska. Wszyscy spisali się na medal pokonując kilkunastokilometrową trasę wiodącą przez Dolinę Kościeliską. Dolina ta przyciąga turystów o każdej porze roku. Trudno się dziwić jej wielkiej popularności, ponieważ jest bardzo malownicza, pełna ciekawostek, można tu zwiedzać tajemnicze jaskinie i podziwiać zapierające dech w piersiach widoki. Piesza wycieczka przez szlak Doliną Kościeliską liczy nieco ponad 6 km. Prowadzi od sioła Kiry do schroniska PTTK na Hali Ornak. Z wyprawy wróciliśmy z uśmiechami i pięknymi wspomnieniami.
#podróżezklasą #men #szkoła #wycieczka #trip #zakopane #góry Ministerstwo Edukacji Narodowej
22
W świecie "Czarownicy Mirosławy"
Oddział przedszkolny 0a oraz klasa 2a po raz kolejny miały okazję stać się częścią scenicznej opowieści, tym razem "Czarownicy Miłosławy". Wspaniały Teatr Pudełko. Cudowni aktorzy, pełni energii i pasji, którzy przekazują naszym wychowankom cenne wartości... Dziękujemy!
9
Poznajemy zawody - klasa 2 c
Cykl „Poznajemy zawody i miejsca pracy naszych rodziców” stał się źródłem wielu emocji i przeżyć. W dniu 8 października w klasie 2c gościliśmy ratownika medycznego Pana Marcina Romaniuka, który jest tatą Amelki i Krzysia. Drugoklasiści mieli możliwość wzbogacenia wiedzy i doskonalenia umiejętności ratowania ludzkiego życia w chwili zagrożenia! Nikt nie ma wątpliwości, że są to umiejętności najważniejsze i każdy z nas powinien je posiadać. Uczniowie 2c działali jak prawdziwi ratownicy. Wykonywali resuscytację krążeniowo oddechową bez wdechów na fantomie, zabezpieczali „złamania” za pomocą chusty trójkątnej, dowiedzieli się jak zatamować krwawienie, badali puls pulsoksymetrem. Młodzi ratownicy z 2c „transportowali poszkodowanego” za pomocą noszy, co okazało się wcale niełatwe, gdyż wymagało prawdziwej współpracy. Bardzo dziękujemy Panu Marcinowi Romaniukowi za przekazanie dzieciom cennej wiedzy medycznej i poświęcony czas. To były naprawdę ważne zajęcia!
19