• Aktualności

      • Aktualności

        Co nowego w szkole?
            • 81. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim

            • W dniu 19 kwietnia obchodziliśmy 81. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. 

              W dniach 19-26 kwietnia uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję "Żonkile" organizowaną przez POLIN Muzeum Historii Żydów Polskich. 

            • Olimp - siedziba greckich bogów

            • Ostatnio sala klasy 3b zamieniła się w Olimp, czyli siedzibę bogów greckich. Uczniowie wcielili się w postaci z mitologii. Dzieci przygotowały własnoręcznie strój, atrybuty oraz plakaty o danej postaci. Każdy uczeń przedstawił wybranego przez siebie boga innym dzieciom. W klasie pojawili się Ikar, Atena, Zeus, Ares, Temida oraz inne postaci. Ta zabawa pomogła dzieciom przyswoić i utrwalić wiedzę na temat bohaterów z mitologii greckiej. Wszyscy świetnie się bawili.

            • Botaniczne akwarele - 5a

            • 24 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy 5a obejrzeli wystawę " Botaniczne akwarele" w Sali Konferencyjnej Biblioteki Publicznej im. Zofii Nasierowskiej w Ełku. Prace malarskie Pani Pauliny Nowackiej zachwyciły nas swoim pięknem. Wpisaliśmy się do Złotej Księgi Biblioteki. 19 kwietnia na wernisażu autorki były obecne z 5a dwie Weroniki i Nastka.

            • Ełckie Dni Ziemi...

            • W ramach obchodów Ełckich Dni Ziemi 23 kwietnia 2024 uczniowie klasy 4b pod opieką wychowawczyni skorzystali z zaproszenia do oczyszczalni PWiK w Nowej Wsi Ełckiej. W trakcie godzinnego spaceru dzieci dowiedziały się, w jaki sposób prowadzona jest gospodarka ściekowa i osadowa w naszym mieście, obejrzały infrastrukturę oczyszczalni, wysłuchały ciekawej opowieści o skomplikowanych procesach zachodzących na terenie zakładu i służących naszej społeczności. Dostrzegły nie tylko piękno naszej planety, ale także konieczność dbania o nią.

              Wizyta w oczyszczalni z okazji Dnia Ziemi, największego międzynarodowego święta ekologicznego, przypomniała dzieciom, jak ważne jest promowanie postaw proekologicznych i ochrona środowiska, jak wielkim zagrożeniem dla Ziemi jest stosowanie chemikaliów i o tym, co możemy zrobić dla Ziemi i siebie samych.

            • SPRZĄTANIE ŚWIATA

            • Mimo niesprzyjającej pogody uczniowie klas 5b, 3c, 3d oraz 0a uczestniczyli w akcji "Wiosenne Sprzątanie Świata". Z wielkim zapałem posprzątali teren przy rzece Ełk w centrum miasta. Była to dla nich żywa lekcja odpowiedzialności za środowisko naturalne, którego są integralną częścią. Na zakończenie uczniowie udali się do Centrum Edukacji Ekologicznej, gdzie integrowali się podczas wspólnych gier sportowych oraz pieczenia kiełbasek przy ognisku.

            • Recykling w wirtualnej rzeczywistości

            • Podczas obchodów Dni Ziemi uczniowie mieli okazję zanurzyć się w wirtualnym świecie za pomocą gogli VR i poznać tajniki recyklingu odpadami. Począwszy od sortowni – miejsca gdzie śmieci trafiają do odpowiednich hal – plastik, szkło, papier, odpady biologiczne – przeszliśmy do hali specjalizującej się w uzdatnianiu szkła do ponownego użytku. Widzieliśmy proces kruszenia surowca, przetapiania go, a następnie formowania w nowe butelki i inne szklane pojemniki. Proces recyklingu plastiku jest trochę bardziej złożony, zatem i linia produkcyjna była dłuższa. Oprócz znanych już nam elementów pojawiły się zbiorniki z wodą i wirówkami niezbędne do oczyszczania i segregowania plastiku. Suszarnie do wysuszenia i całkowitego odparowania wody. Otrzymany granulat ponownie był przetapiany i formułowany w pożądane kształty, a następnie pakowany do dalszej obróbki. Wirtualny spacer po zakątkach przemysłu gospodarowania odpadami uświadomił uczniom, że śmieci, zamiast zatruwać nasze środowisko, mogą zostać wykorzystane do ponownej produkcji. Aby tak się stało natomiast niezbędny jest proces segregacji, za który odpowiadamy my wszyscy.

            • Akcja sadzenia lasu

            • Klasy 7c i 7e wzięły udział w sadzeniu lasu w Przykopce. Organizatorem wyjazdu były "Rozmaitości Ełckie". Po pracy czekały na uczniów ognisko z kiełbaskami, zabawy sportowe i upominki-niespodzianki. 

            • Udział w Dniu Otwartym

            • Czas na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wyboru szkoły ponadpodstawowej zbliża się wielkimi krokami, zatem nasi uczniowie z klas ósmych 19 kwietnia - w Dniu Otwartym  - odwiedzili większość placówek edukacyjnych w Ełku, aby poznać ich oferty kształcenia. Mogli obejrzeć sale lekcyjne,  poczuć panującą atmosferę, a także posłuchać opowieści starszych kolegów o tym, jak w danej szkole można spędzać czas nie tylko ucząc się, ale także rozwijając swoje pasje. Sporym zainteresowaniem cieszyły się wszelkiego rodzaju konkursy wiedzy, quizy i eksperymenty. Czas spędzony w murach  szkół  ponadpodstawowych z pewnością pomoże uczniom podjąć ważną i trudną decyzję, dokąd skierować we wrześniu swoje kroki, aby rozpocząć nowy etap edukacji.

            • II MIEDZYSZKOLNY KONKURS ŻYWEGO SŁOWA

            • Z przyjemnością informujemy, że Natalia Aneszko z klasy 7e zajęła II miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Żywego Słowa p.n. ,,Rodzina, przyjaźń, miłość" w Zespole Szkół nr 1 w Ełku.

            • Obchody Międzynarodowego Dnia Ziemi w klasie 1 „a”.

            • W środę 17 kwietnia klasa 1 „a” udała się do Centrum Edukacji Ekologicznej, by uczestniczyć w zajęciach z okazji Dnia Ziemi. Pierwszaki miały okazję porozmawiać o tym, co sprawia że ziemia jest zanieczyszczona oraz co dzieci i dorośli mogą zrobić aby była ona czysta, by wszystkim żyło się przyjemniej. Dzieci nauczyły się segregować śmieci oraz rozwiązały krzyżówkę związaną ze zbliżającym się świętem.

            • Spotkanie z pracownikiem Służby Biebrzańskiego Parku Narodowego

            • 16 kwietnia klasy 2b i 2c miały przyjemność gościć pana Bogdana Browarskiego pracownika Służby Biebrzańskiego Parku Narodowego. Dzieci miały okazję zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi parku. Mogły wziąć w ręce poroże i rogi. W gablotach oglądały różne owady. Zajęcia były bardzo ciekawe, dobrze zorganizowane. Dzieci chętnie w nich uczestniczyły. Na koniec zajęć klasy otrzymały budki dla ptaków.

            • Kolejny sukces naszych uczniów 

            • 16 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 7 z Oddziałami Integracyjnymi w Ełku odbyło się posiadające wieloletnią tradycję Święto Nauki. Organizatorzy zadbali o zróżnicowane zadania dla uczniów, którzy musieli wykazać się dużą wiedzą i umiejętnościami z języka polskiego oraz matematyki. Zmagania były zacięte, ale przebiegały w przyjaznej atmosferze. Miło nam ogłosić, że dwoje naszych ósmoklasistów (Maria Kacprzyk i Nataniel Borysowski) zajęło II miejsce w konkursie "Lekturowy zawrót głowy", który odbył się w takiej formule po raz pierwszy. Uczestnicy musieli opowiedzieć o wylosowanych bohaterach literackich (gra Taboo), rozwiązać krzyżówkę i test, a na zakończenie - przeprowadzić wywiad z postacią z wylosowanej lektury ze szczególnym uwzględnieniem wartości ważnych w życiu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów edukacyjnych!

            • Niesamowite skarpetki- wizyta w Bibliotece Miejskiej

            • Kolejny raz klasa 1b miała przyjemność gościć w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie ,, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" oraz zapoznać się z kolejnymi książkami autorstwa pani Justyny Bednarek, co dla wielu osób było wielkim zaskoczeniem: ,,Nowe przygody skarpetek", ,,Sekretna historia ludz...skarpetek" ,, Banda czarnej frotte. Skarpetki powracają, ,,Skarpetka na tropie, czyli kto ukradł złoty guzik"i.in. Zajęcia zainspirowały dzieci do wymyślenia własnych skarpecianych historii, których efektem były ciekawe prace plastyczne.

            • Święto Chrztu Polski

            • W dniu 14 kwietnia obchodziliśmy Święto Chrztu Polski.  Aby uczcić to ważne wydarzenie w dziejach narodu polskiego, uczniowie klas: 5d, 5e, 6c, 7b, 8c wykonali plakaty związane z historią Polski w czasie pierwszych Piastów. 

              Uczniowie podczas pracy w zespołach rozwijali umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, analizy tekstów źródłowych. 

            • "Wielkanocny stroik"

            • Już kolejny rok z rzędu w naszej szkole odbył się międzyszkolny konkurs pt. "Wielkanocny stroik". Konkurs ten ma na celu rozwijanie dziecięcej wyobraźni oraz wrażliwości estetycznej. W tym roku wzięło w nim udział wielu uczniów. Stroiki, które do nas przyniesiono były bardzo kreatywne, oryginalne i zarazem piękne. Dlatego też Komisja w składzie: pani wicedyrektor Małgorzata Juszkiewicz, pani Anna Pillar- Lisowska i pani Grażyna Piela miały ciężki orzech do zgryzienia. Narady trwały dłuższy czas, po czym w końcu zostały wybrane najlepsze prace, a mianowicie: Miejsce I Igor Zdunek Sp2 Miejsce I Klaudia Adamczyk Sp2 Miejsce II Kalina Wielgat Sp3 Miejsce III Maja Biszewska Sp2 Wyróżnienia: Nikodem Stulgis Sp3 i Gabriela Sokołowska Sp2 Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie i serdecznie zachęcamy do brania udziału w kolejnych. Organizatorzy: Magda Borawska Natalia Łukaszewicz Ewa Samsel Karolina Karaś Agata Dremo

            • ZBIÓRKA PIENIĘDZY -„OKAŻMY NASZE SERCA”

            • Drodzy Rodzice zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie naszej akcji. Podczas spotkań z wychowawcą w dniach 16-17 kwietnia 2024 r. wolontariusze będą zbierać pieniążki na stypendia dla zdolnych uczniów naszej szkoły. Fundacja Świętego Mikołaja podwoi zebraną kwotę. Liczy się każda złotówka!!! „DOBRO. Im więcej go dajesz, tym więcej dostajesz”

            • 1 „d” w Centrum Edukacji Ekologicznej

            • 10 kwietnia klasa 1 „d” wybrała się do Centrum Edukacji Ekologicznej. Temat zajęć brzmiał „Miłośnicy ZOO". W trakcie spotkania dzieci poznały gatunki zwierząt, które najczęściej występują w zoo. Dowiedziały się, jakie są ich cechy charakterystyczne, zachowania oraz naturalne miejsca występowania. Uczniowie usłyszeli wiele ciekawostek na temat zwierząt żyjących w ogrodzie zoologicznym. Na koniec wykonali pracę plastyczną - papugę.

            • „Mikołaj Kopernik w pigułce”.

            • Dnia 06.04.2024r. klasa 6c brała udział w warsztatach w Muzeum Historycznym w Ełku - „Mikołaj Kopernik w pigułce”. Uczniowie mieli możliwość poznać postać Mikołaja Kopernika nie tylko jako astronoma, ale również jako ekonomistę, lekarza, prawnika i administratora. Zajęcia te były idealną okazją do podsumowania minionego Roku Kopernika.